Canon ser ud til at have fået en rigtig god ide.
De har nemlig fået deres sikkert ellers udemærkede fotografi apparater, til også at kunne optage HD video.
Og da der nu er flere der køber deres topmodeller til at "lave video på", end til at fotografere med, kan det vel ikke undre at Canon er på vej med en række nye funktionaliteter, og et egentligt FCP plugin der skulle gøre det dobbelt så hurtigt at overføre/konvertere optagelser til ProRes 422 HQ, direkte ind i Final Cut.
Det hele er dog stadig næsten rygter , da Canon - vanen tro - intet erkender, før det passer dem.
Blandt nyhederne, skulle dog være 24/25P HD, i samme kvalitet som tidligere ( cirka 41 mbit/s i 4:2:0), og muligheden for at optage lyd manuelt (?), og måske 720P @ 60P ( ikke bekræftet, men lovet )
Det omtalte plugin til Final Cut, der blev annonceret den 8. februar, frigives - formodentligt - samtidig med firmwaren, og skulle ud over muligheden for direkte transcodning fra kamera, give den enkelte bruger muligheden for at tilføre tidskode, og metadata.
Canons kommende plugin, der hedder "EOS MOVIE plug-in for Final Cut Pro", skulle ydermere være startskuddet til en række software løsninger fra Canon, der - til dels - skulle være målrettet det professionelle marked.
Topmodellen 1D Mark IV, skulle ydermere snart få en fullframe storebror, der skulle komme til at hedde 1Ds Mark IV, der ligeledes - på rygteplan - er annonceret.
Funktionaliteten skulle være den samme, måske endda med mulighed for at optage video i en højere bitrate, da dette kamera bliver udstyret med en 32 Mpixel Chip, hvor video altså - fortsat - optages på 87 procent af chippen.
Da D5 mk2eren - til sammenligning - blot har en chip på 21 Mpixel, vil datamængden i hvert fald være næsten dobbelt så stor.
1Ds Mark IV er fortsat ikke officielt annonceret. Det forventes dog frigivet sammen med en række software produkter, da Canon tydligvis ser ud til at satse på "video markedet".
Branchens mødested


