Branchens mødested
Forsiden > Produktion > Koncept bag Viral

Koncept bag Viral

Hvis du ikke allerede har glemt de tre virale film, som Svendborg Bibliotek har betalt et eller andet mellem 30.000 og 60.000 kroner for, alt efter hvilke medier du læser, så er der i frølge frontbox.dk en længere historie bag dem.
Det er nemlig ikke "den lokale medieskole" der har lavet dem.
Og den ledende rolle, som bibliotekar og hende med kopimaskinen, er ikke en de har fundet på den lokale amatør-teaterscene.
Det er derimod kvinden bag hele produktionen, der ydermere både har skrevet manuskript, forestået optagelserne, og såmænd også står bag konceptet, der ligger til grund for de tre film.
Og da kvinden, der forresten hedder Désirée Lenzberg, nu har fået så meget ( negativ ) omtale, specielt af Frederik Preisler, er det såmænd endnu tættere på at blive solgt som koncept globalt.
Konceptet, der måske stadig er "på vej", handler i den forbindelse om det som Désirée Lenzberg kalder for "The Natural Disaster", der både har fået støtte og udviklingskroner af Film Fyn, LAG Svendborg og andre.
Og da hovedrollen, såmænd også er promoklipper på TV2 i Odense, er det vel ikke helt forkert at Odense også har været lidt inde over.
Den megen omtale fik naturligvis Désirée Lenzberg til at ringe til Frederik Preisler, for lige at sige tak.
Som hun siger det:
-Jeg ringede til Preislers bureau og takkede for den dårlige omtale. Den gav jo bare endnu flere clicks, starter hun og fortsætter om selve produktionen, hvor hun altså både er bibliotekar og "dum blondine":
-Jeg var iført et fat-suit, for det var jo ikke meningen, at den samme person skal være først blondine og bagefter bibliotekar, slutter hun og forklarer at de tre film, blev til for 30.000 kroner.
I forhold til konceptet "The Natural Disaster" forklarer hun:
-The Natural Disaster er den kluntede blondine med store bryster, som hele tiden kommer galt afsted. En slags kvindelig Mr. Bean - bare mere lummer.
Hun fortsætter.
-Svendborg Bibliotek opdagede figuren og bad mig bruge den i viralkampagnen. Jeg har i ti år været freelancer på TV2 Odense som promo-klipper, så jeg kunne også lave filmen, slutter hun.
Og nu ser det ud til at Nordisk Film er klar til at gå ind i en slags salg af konceptet.
Som Désirée Lenzberg forklarer det, er det nemlig godt til f.eks. mobil og flyunderholdning.
Det er muligt at læse rigtigt meget mere om konceptet her

3 Forumindlæg

  • Koncept bag Viral 9. marts 23:22, af Ivan Cordes

    Jeg har virkelig svært ved at finde ud af, om jeg skal le eller græmme mig over det hér, hvis kvinden i fuld alvor mener, vi står over for en ny Mr. Bean.

    Lav et svar på dette indlæg

    • Landbrugs støtte 10. marts 02:17

      Har du ikke set at hun har fået landbrugs støtte ud over pengene fra filmFyn, der har betalt for udviklingen.
      Det er ski da humor..

      Lav et svar på dette indlæg

      • Landbrugs støtte 11. marts 01:07, af Ivan Cordes

        Hvem er du, som svarer på mit indlæg? Jeg kan ikke se dit navn. Det er kotume at give sig til kende, når man henvender sig på en chat. Særligt når vi er i et forholdsvis lukket forum for professionelle.

        Jeg har tjekket filmene igen og undrer mig stadig. Hvem fanden er dog hoppet på sådan en gang lort?

        Hvorfra ved du, at vores veninde har modtaget landbrugsstøtte? (Ja, det skrives i ét ord.)

        Lav et svar på dette indlæg

Lav et svar til denne artikel

SPIP | squelette | | Indholdsoversigt | Opfølgning på webstedets aktiviteter RSS 2.0