forsiden > Mediepolitik > For lidt kultur på DR ?

For lidt kultur på DR ?

mandag 21. maj 2012, af TD

DR gør helt præcist det som DR skal, ser kulturdirektør Morten Hesseldahl ud til at mene.
Så godt at han nu tager bladet fra munden, og tager til genmæle i Berlingske Tidende, hvor han mobser over at kulturpinger som Jens Andersen (Berlingskes litteraturredaktør, red. ), Johannes Riis ( Gyldendal-direktør, red. ) og Claes Kastholm, alle mener det modsatte.
Morten Hesseldahl mener blandt andet:
-Vi ( DR, red. ) skal både kunne favne de mange med underholdning, events og serier, formidle det vanskelige, så også de uden forkundskaber føler sig inviteret med, og levere den type programmer, der primært har appel til feinschmeckerne, starter han og fortsætter om DRs engagement i kulturjournalistik.
-Intet sted formidles kunst og kultur i et tilsvarende omfang, og intet sted leveres samme mængde af fængende, dagsordenssættende og ikke sjældent aldeles gribende egenproduktioner, som når DRs TV-fiktion rammer skærmen, eller når vores ensembler optræder for et publikum, der aldrig nogen sinde har været større, slutter han.
Årsagen til reaktionen er at de omtalte kritikere, som Jens Andersen, Johannes Riis og Claes Kastholm, åbenbart ikke bryder sig om de programtyper som DR sender:
-Problemet for dem synes ikke at være, at der ikke er nok af den type programmer, som de foretrækker, men at der overhovedet eksisterer programmer, som de ikke bryder sig om - men som altså ikke desto mindre foretrækkes af en stor del af de øvrige licensbetalere. Dem som gør det hele muligt, slutter kulturdirektøren.
I forhold til drama slutter han af med bredsiden at både "Borgen" og "Forbrydelsen" har storhittet hos dem der allerede ser DR TV, og at mindst en af disse serier er nomineret til en BAFTA.
Kritikken af DR har dog uaset hvad, fået en stadig mere skinger tone.
Således skrev Jens Andersen, for nylig at "Smagsdommerne" er "..er en parodi helt i tidens (og DRs) overfladiske, effektjagende ånd, der helst undgår kunsten på dens egne præmisser…", ganske som Johannes Riis, finder "X Factor", "Maestro" og "Smagsdommerne" så elendige at han bare håber på ( forlanger) at der snart kommer nogle litteraturprogrammer, der i følge DRs kulturdirektør Morten Hesseldahl, allerede er en del af fladen.
Herunder på "Aftenshowet", der jo ofte anmelder bøger.

Meddelelse eller kommentar?

Forhåndsgodkendelse

Dette forum benytter forhåndsgodkendelse: dit bidrag vil først blive offentliggjort, når det er godkendt af en administrator.

Hvem er du? (valgfrit)
Votre message
  • (For at lave afsnit skal du indsætte blanke linier.)