forsiden > Mediepolitik > DR vil godt give dig lidt mere kultur

DR vil godt give dig lidt mere kultur

onsdag 30. maj 2012, af TD

Folk med hang til DRs arkiver, ser ud til at få endnu en mulighed for at kigge tilbage i tid.
Så meget at de endda kna starte som betatestere af Danskkulturarv.dk, der en del af et nyt, omfattende kulturtilbud fra DR, som de skriver det.
Konkret er det muligt for alle interesserede at teste om det er noget for dem, før det hele er på plads.
Ideen med danskkulturarv.dk, er at brugere kan udforske, eksperimentere og dele store mængder kulturelt materiale med hinanden i et digitalt univers, hvor der allerede nu befinder sig mere end 40.000 såkaldte kulturperler i form af film, videoer, fotografier, malerier, tegninger og andet, som, DR og andre har samlet gennem årene.
Tobias Golodnoff, leder af DRs Kulturarvsprojekt forklarer:
-Filosofien bag danskkulturarv.dk er, at kultur er noget, vi deler med hinanden, og brugerne er helt centrale for udformningen af konceptet. Derfor inviteres alle interesserede nu ind til at teste webstedet og give deres feedback hen over sommeren, starter han og fortsætter.
-På danskkulturarv.dk løfter vi dele af kulturarven ud af museerne og arkiverne og ind i et fælles digitalt univers, hvor man får mulighed for at udvælge, sammensætte og dele værkerne med hinanden. Man kan for eksempel blande fund fra portrætsamlingen i Det Kongelige Bibliotek og lyden fra et Karen Blixen interview fra DR med "fortællingen om Karen Blixens hus" fra 1001 fortællinger om Danmark, og dele sit værk med en ven. Er man særlig vild med satire som "Svinene", "Banjos Likørstue", drengene fra Pirat TV eller gamle udsendelser fra DRs Underholdningsafdeling, så findes det også her, slutter han.
Det vil konkret være muligt at finde materiale fra DR, Det Danske Filminstitut, Statens Museum for Kunst, Det Kongelige Bibliotek og 1001 fortællinger om Danmark mens Statens Arkiver, Nationalmuseet og Statsbiblioteket har materiale på vej.
Senere kommer der andet fra flere andre museer, arkiver og kulturinstitutioner og endnu mere, endnu senere.
For at blive såkaldt betatester, skal du blot gå ind på sitet her, hvor du efter en tilmelding modtager et login.
Når du er godkendt kan du så invitere venner selv.
Da der er tale om beta, vil der være en række funktioner, der stadig ikke er helt på plads.
Det hele skulle være endeligt på plads til september.

Meddelelse eller kommentar?

Forhåndsgodkendelse

Dette forum benytter forhåndsgodkendelse: dit bidrag vil først blive offentliggjort, når det er godkendt af en administrator.

Hvem er du? (valgfrit)
Votre message
  • (For at lave afsnit skal du indsætte blanke linier.)