Forsiden > News > DRs Bedrag vinder C21 pris

DRs Bedrag vinder C21 pris

Får den for bedste ikke engelske drama

torsdag 1 december 2016, af Tom Dissing

Sidste år var “Deutchland 83” der løb med den fine pris for den bedste ikke engelske dramaproduktion på det årlige C21 International Drama Summit, der er en salgsmesse for TV produktioner.
Dermed ser det fortsat ud til at DRs dramaproduktioner kan vinde priser, nu hvor de hvor drama afdelingen fik sådan en “grand old man” Emmy ugen før, fordi DR har produceret så mange drama produktioner, som resten af verden også nyder godt af.
DRs dramachef Piv Bernth er i hvert fald glad og siger:
-Et stort tillykke til hele holdet bag “Bedrag”. Det er en stor anerkendelse at få den pris - i konkurrence med hele verden. Det bekræfter, at dansk drama stadig holder højt internationalt niveau, slutter hun.
Sidste år fik “Broen” prisen som “Bedste tilbagevendende dramaserie”, ganske som prisen for “Bedste kvindelige skuespiller i en dramaserie i 2015” gik til Sofia Helin, der jo også har været forbi DRs dramaafdeling.
Her listen over alle de nominerede.
Vinderne er fed, og understreger at Netflix var den helt store vinder på C21 International Drama Summit.
Best English-language drama series
London Spy, Produced by: Working Title Television, BBC2
Marcella, Produced by: Buccaneer Media, ITV
The A Word, Produced by: Fifty Fathoms, Keshet UK, BBC One
The Night Manager, Produced by: The Ink Factory, AMC, BBC1
The Night Of, Produced by: HBO, BBC Worldwide, Film Rights, Bad Wolf, HBO
Unforgotten, Produced by: Mainstreet Pictures, ITV
War and Peace, Produced by: BBC Cymru Wales in association with The Weinstein Company, Lookout Point and BBC Worldwide, BBC1
Best non-English-language drama series
Black Widows, Produced by: Moskito Television Oy, TV3
CASE, Produced by: Sagafilm, Channel 2
Follow the Money, Produced by: DR Drama, DR1
Highway of Love, Produced by: deMENSEN, Telenet
Public Enemy, Produced by: Entre Chien et Loup, Playtime Films, RTBF Belgium
Section Zéro, Produced by: EuropaCorp Television, Bad Company and Umedia, CANAL+
The Writer, Produced by: Dori Media Paran for Keshet Broadcasting and IBA, Channel 1, IBA, Keshet Broadcasting
Trapped, Produced by: RVK Studios, RÚV
Best casting of a drama series
American Crime, Produced by: ABC Studios, International Famous Players, Radio Pictures Corporation, Stearns Castle Entertainment, ABC
Outcast, Produced by: Fox International Studios, Skybound Entertainment, FOX UK
The Night Manager, Produced by: The Ink Factory/AMC/BBC, BBC1
The Night Of, Produced by: HBO, BBC Worldwide, Film Rights, Bad Wolf, HBO
Unforgotten, Produced by: Mainstreet Pictures, ITV
War and Peace, Produced by: BBC Cymru Wales in association with The Weinstein Company, Lookout Point and BBC Worldwide, BBC One
Best female performance in a drama series
Lili Taylor - American Crime, Produced by: ABC Studios, International Famous Players, Radio Pictures Corporation, Stearns Castle Entertainment, ABC
Jessica Barden - Ellen, Produced by: Touchpaper TV, Channel 4
Julie Walters - National Treasure, Produced by: The Forge, Channel 4
Olivia Colman - The Night Manager, Produced by: The Ink Factory, AMC, BBC, BBC1
Jenna Coleman - Victoria, Produced by: Mammoth Screen, ITV
Lily James - War and Peace, Produced by: BBC Cymru Wales in association with The Weinstein Company, Lookout Point and BBC Worldwide, BBC1
Nicola Walker - River, Produced by: Kudos, BBC1
Best male performance in a drama series
Ben Whishaw - London Spy, Produced by: Working Title Television, BBC2
Robbie Coltrane - National Treasure, Produced by: The Forge, Channel 4
James Nesbitt - Stan Lee’s Lucky Man, Produced by: Carnival Film & Television Ltd, Sky 1
Hugh Laurie - The Night Manager, Produced by: The Ink Factory/AMC/BBC, BBC1
John Turturro - The Night Of, Produced by: HBO, BBC Worldwide, Film Rights, Bad Wolf, HBO
Riz Ahmed - The Night Of, Produced by: HBO, BBC Worldwide, Film Rights, Bad Wolf, HBO
Best returning drama series
American Crime, Produced by: ABC Studios, International Famous Players, Radio Pictures Corporation, Stearns Castle Entertainment, ABC
Gomorra, Produced by: Sky Atlantic, Cattleya, Fandango, Sky Atlantic HD
Happy Valley, Produced by: Red Production Company, BBC1
Hostages, Produced by: Yetzira Ivrit, Federation Entertainment, Channel 10, Israel
Mammon, Produced by: NRK, NRK
Narcos, Produced by: Gaumont Television, Netflix
UnREAL, Produced by: A+E Studios, Lifetime
Best TV movie
After I’m Gone, Produced by: Capa Drama, TF1
Brace For Impact, Produced by: Incendo, Bell Media
Churchill’s Secret, Produced by: Daybreak Pictures, ITV
Mother, May I Sleep With Danger?. Produced by: Sony Pictures Television, Lifetime
Peter & Wendy: Based on the novel Peter Pan by JM Barrie, Produced by: Headline Pictures, ITV1
The Dresser, Produced by: Playground Television UK Limited, Sonia Friedman Productions, Altus Productions, Prescience, BBC 2
Best miniseries
And Then There Where None, Produced by: Mammoth Screen Limited, Agatha Christie Productions Limited, BBC1
Beyond The Walls, Produced by: Lincoln TV, Arte
Ku’damm 56 - Rebel with a cause, Produced by: UFA Fiction, ZDF
Sotto Copertura, Produced by: Rai Fiction, Lux Vide, Rai1
Roots, Produced by: A+E Studios in association with Marc Toberoff Productions and The Wolper Organization, History
The Secret Of Elise, Produced by: Quad production, TF1
Best comedy drama series
Ash vs Evil Dead, Produced by: Starz, Starz
Crashing, Produced by: Big Talk Productions, Channel 4
Fleabag, Produced by: Two Brothers Pictures, BBC3 and Amazon Studios
Flowers, Produced by: Kudos, Channel 4
Splitting Up Together, Produced by: Happy Ending Film, TV2 Denmark
Swedish Dicks, Produced by: part of the Nice group, the production and distribution arm of Modern Times Group, MTG, Viaplay
Best returning comedy drama series
Catastrophe, Produced by: Avalon Television, Channel 4
Cold Feet, Produced by: Big Talk Productions, ITV
Detectorists, Produced by: Channel X, Lola Entertainment, Acorn TV
Les Beaux Malaises, Produced by: Encore Television & Matte TV, TVA
Orange Is The New Black, Produced by: Lionsgate Entertainment, Netflix
People Just Do Nothing, Produced by: Roughcut TV, FremantleMedia International
Best consumer marketing campaign for a drama series
Baron Noir, Produced by: Kwaï with the participation of Canal+, CANAL+
Section Zéro, Produced by: EuropaCorp Television, Bad Company, Umedia, CANAL+
Sherlock, Produced by: Hartswood Films, BBC1
The Durrells, Produced by: Sid Gentle Films, ITV
Best digital original
Hashtag, Produced by: Zentropa Sweden, SVT
Match Not Found, Produced by: ByteSized Entertainment, YouTube
Shame, Produced by: NRK, Norwegian Broadcasting Corporation, NRK
The Skinny, Produced by: Refinery29, Wifey.TV, Refinery29











Meddelelse eller kommentar?

Forum Kun for abonnenter (bidragydere skal oplyse e-mail-adresse, før de kan indsende bidrag)

Før du kan deltage i dette forum, skal du tilmelde dig. Indtast venligst nedenfor de personlige adgangsoplysninger, du har fået tilsendt. Hvis du ikke allerede har tilmeldt dig, skal du gøre det. tilmeld dig først.

Connexiontilmeldingglemt adgangskode?