Forsiden > News > Her har vi vinderne

Her har vi vinderne

lørdag 15. august 2015, af Tom Dissing

Så er den årlige TV fest færdig.
Og da det hele som altid blev afsluttet med at der blev udråbt en række vindere er her listen over de kollegaer der enten direkte eller via en af de produktioner de har været inde over også er en vinder:
Bedste Nyhedshistorie
Flygtninges vej fra Middelhavet til Danmark, TV 2 Nyhederne, TV 2
Bedste Nyheds-event/Live-dækning
Dækningen af terrorangrebene i København, TV 2 News, TV 2 News
Bedste Aktualitetsprogram
Detektor, DR Fakta, DR2
Bedste Sportsprogram
VM på Bryggen, DR Sporten, DR1 / DR2
Bedste Børneprogram
Skæg med Matematik, GreatHouse Film, DR Ramasjang
Bedste Dokumentar
Ekstra Bladet - uden for citat, Danish Documentary Production, TV 2
Bedste Faktaserie
De brændte børn, Nordisk Film TV, TV 2
Bedste Reportageserie
På Røven I Nakskov, Koncern TV & Film Produktion, TV 2
Bedste Factual Entertainment
Gift ved første blik, Snowman Productions, DR1
Bedste Karakterdrevne serie
Familien fra Bryggen, Metronome Productions A/S, TV3
Bedste Konkurrencedrevne Realityserie
Robinson Ekspeditionen 2014, Strong Television A/S, TV3
Bedste Livsstilsprogram
Den Store Bagedyst 2014, DR Livsstil, DR1
Bedste Tv Underholdning
X Factor, Blu A/S, DR
Bedste Tv Satire/Comedy
Dybvaaaaad!, Respirator, TV 2 Zulu
Bedste Tv Drama
Arvingerne II, DR Fiktion, DR1
Bedste Tv Event
Zulu Comedy Galla 2014, Immergut, TV 2 Zulu
Bedste Tv På Flere Medier
Natholdet, Pineapple Entertainment, TV 2
Bedste Tv-Trailer
Zulu Comedy Galla 2014, Immergut, TV 2 Zulu
Bedste Foto
Line Morell Holm for Tvillingerne fra Holstebro, TV MIDTVEST, TV 2
Bedste Klip
Marie-Louise Bordingaard Munk for På Røven I Nakskov, Koncern TV Film Produktion, TV 2
Bedste Kvindelige Tv Vært
Stéphanie Surrugue (Go’ Morgen Danmark, Nordisk Film TV, TV 2)
Bedste Mandlige Tv Vært
Jan Gintberg (Gintberg på kanten, DR Livsstil og Samfund, DR1)
Årets Big Character
Rufus Gifford (Ambassadøren fra Amerika, DR Ung, DR3)
Årets Nyskabelse – Fakta
Rigtige Mænd, Fjernsynsforeningen/ DR Livsstil og Samfund, DR1
Årets Nyskabelse – Underholdning
Kære Dagbog, DR Ung, DR3
Seerprisen
Kurs mod fjerne kyster, Nordisk Film TV, TV 2
Årets Otto
Per Wennick, DR
Der blev i alt uddelt 27 priser til programmer og personer, ved festen som Producentforeningen står bag.

Meddelelse eller kommentar?

Forum Kun for abonnenter (bidragydere skal oplyse e-mail-adresse, før de kan indsende bidrag)

Før du kan deltage i dette forum, skal du tilmelde dig. Indtast venligst nedenfor de personlige adgangsoplysninger, du har fået tilsendt. Hvis du ikke allerede har tilmeldt dig, skal du gøre det. tilmeld dig først.

Connexiontilmeldingglemt adgangskode?