Forsiden > News > Og de nominerede er

Og de nominerede er

onsdag 21. september 2016, af Tom Dissing

Der har netop været IBC2016, hvor en række hardware producenter vandt en række priser.
Nu kaster engelske TVBEurope og TVTechnology sig ud i en lignende award ide.
Denne gang dog mod at deltagerne betaler et skvat over 200 pund for at være med.
Omvendt, vil de betalende gæster dog kunne se frem til lidt af en aften, der den 20 oktober, hvor der for 3. gang bliver uddelt en række priser til de producenter der sørger for at specielt broadcast følger med ind i fremtiden.
Aftenen, der byder på hele 18 priser, bliver afholdt i the Grand Connaught Rooms, der befinder sig 500 meter fra the Radisson Blu Edwardian, i Mercer Street London.
Her vil der blive etableret en egentlig “Hall of Fame”, hvor alle de mange tekonologiske landevindinger branchen hele tiden byder på, har muligheden for at blive en del af eftertiden.
Bare ideerne er gode nok.
James McKeown, content director of TVBEuropes parent company, NewBay, siger:
-Not only is this our largest intake of TVBAwards nominations, it is also without doubt our most diverse and intriguing, and our shortlist of finalists reflects the high level of quality with which we’ve been inundated over the last few weeks, starter han og fortsætter.
-The TVBAwards initiative was set up with the intention of independently recognising the people and businesses who, more often than not, aren’t granted the recognition they deserve, and we’re delighted to be in a position to celebrate these success stories with the industry, slutter han.
I bedste stil er det ikke “kun” hard og software der er kan indstilles.
Det er også projekter og mennesker, hvorfor blandt andet Rio 2016 Olympic Games, UEFA Euro 2016 og Le Mans er indstillet til en pris.
Her den fulde liste af nominerede
Live Production
Live sports broadcast
Cinevideo SRL for the UEFA Champions League Final 2016 (Milan)
Avid for Euro 2016 and Brazil’s summer Games
Suitcase TV for trial of all-IP remote production of Euro 2016
Aperi for IP delivery of Euro 2016
Net Insight for ‘largest remote production over distance in Europe
Live broadcast production
Feature Story News for US presidential visit to Cuba
VRT for Sandbox LiveIP
MOOV for Professional Squash Association production services
ABC and Presteigne for Good Morning America
Live broadcast sound
Riedel and EBU for Eurovision Song Contest
SIS Live for Rugby World Cup
ITV for The Sound of Music Live
National Theatre Live for Hamlet
Production and Post
Achievement in image capture
Elemental Technologies for HDR video processing
Canon/VMI/Mark Payne-Gill for Monkeys: An Amazing Family
Aveco for Take 2 Studio Production Automation
The Garden Productions for The Sleigh Ride
Achievement in sound
Mark Briscoe for The Five
Robert Edwards and his team for Britain’s Got Talent
BBC R&D for The Turning Forest
BBC and NEP for BBC Proms coverage
Achievement in post production
Quest TV for the 2016 Le Mans 24 Hour race
BBC S&PP for Eastenders
dock10 for Happy Valley, series two
Timeline Television for Muhammad Ali: The Greatest
dock10 for Match of the Day
Infrastructure and Management
Best of Show @IBC2016 standout award
Mediabank SaaS product
x.news Information Technology for x.news v2.0
Bridge Technologies for Nomad
Make.TV
Achievement in archive digitisation
Mediabank SaaS product
BBC for VE Day: Remembering Victory
BFI for its National Archive
TMD for a new cultural archive project at RTÉ
Achievement in asset management/systems integration
Tedial for Win TV
Vizrt for the PGA’s MAM installation
Imagine Communications for Sky Italia
Cantemo for Endemol Shine Australia
TSL Systems for Marjan TV Networks
TVBeverywhere
Multiplatform production and delivery
Harmonic and NASA for ‘North America’s First Consumer Ultra HD Channel’
Elemental Technologies for SDI over IP Transport
Vizrt for Expressen TV
Simplestream for At The Races
Pixel Power for StreamMaster
Social media integration
Quest TV for the 2016 Le Mans 24 Hour race
BBC Productions for coverage of Tim Peake’s mission to the ISS
Shotglass Media for X-Factor
NewTek for TRT
TV Anywhere solutions: VoD/catch up and mobile TV provision
Ericsson for VoD infrastructures solution
DVEO for Atlas Media Server
Edgeware for TV CDN
Simplestream for BoxNation
Netgem for Post Luxembourg
Sustainability
Sustainable production
BBC Blue Peter production team
BBC for Andy’s Prehistoric Adventures
Eastenders (BBC)
Loose Women (ITV)
Individual award
Suzanne Dolan, BBC
Wendy Wright, BBC Drama
Steve Smith, freelance director and sustainable production consultant
Tim Scoones, BBC Natural History Unit
Business award
RIMMS
Band Films
Powerline
Hall Of Fame
Innovation and R&D award for outstanding technical achievement
Newstag for Newsshow
VRT for Sandbox LiveIP
Timeline Television
Start-up/rising star award
Veset
V-Nova
Accedo

Meddelelse eller kommentar?

Forum Kun for abonnenter (bidragydere skal oplyse e-mail-adresse, før de kan indsende bidrag)

Før du kan deltage i dette forum, skal du tilmelde dig. Indtast venligst nedenfor de personlige adgangsoplysninger, du har fået tilsendt. Hvis du ikke allerede har tilmeldt dig, skal du gøre det. tilmeld dig først.

Connexiontilmeldingglemt adgangskode?