Forsiden > News > Og de nominerede værter er

Og de nominerede værter er

tirsdag 24. februar 2015, af Tom Dissing

opdateret ( det er naturligvis læserne der bestemmer..)
Senere og lidt tættere på den 13. marts, kan interesserede finde ud af hvilke dokumentar programmer der er nominerede.
Som altid kan vi alle se frem til lidt af en fest, der bliver afholdt på D’Angleterre i København, hvor værter og spillere fra blandt andet “Arvingerne”, “Kurs mod fjerne kyster”, “Badehotellet”, “Bonderøven” og “Vild med dans” får lov til at håbe på at det er netop dem der løber med lidt TV-Guld på Billed Bladets årlige Guld fest, hvor de kendeste af de kendte, fra TV, stråler om kap.
Bedst af alt er det 26. gang festen kører på Hotel D’Angleterre ved det som ugebladet kalder for en “eksklusiv gallafest“, hvor alle de kendte fra hele den danske TV-branche er inviteret.
Altså hvis du er kendt nok.
Og da Billed Bladets læsere bestemmer det hele, er det også dem der bestemmer hvem der bliver nomineret, og hvem der vinder.
Netop årsagen til at disse priser rent faktisk vurderes til at være “branchens vigtigste kåringer”, som Billed Bladet videre skriver det.
Ud over de omtalte værtspriser er der nemlig de såkaldte TV-Guld priser til “årets bedste program” og selve hovedprisen på 100.000 kroner der gives til “årets bedste TV-dokumentarprogram”. ( der først bliver offentligt kendt senere, red.)
Her de nominerede

Årets kvindelige underholdningsvært
Lisbeth Østergaard (TV 2)
Puk Elgård (TV 2)
Michèle Bellaiche (TV 2)
Lene Beier (TV 2)
Louise Wolff (DR)
Årets mandlige underholdningsvært
Mikkel Kryger (TV 2)
Mikkel Beha Erichsen (TV 2)
Steen Langeberg (TV 2)
Kristian Porsgaard Rosasco (DR)
Hans Pilgaard (TV 2)
Årets kvindelige nyhedsvært
Natasja Crone (TV 2)
Janni Pedersen (TV 2)
Tine Gøtzsche (DR)
Divya Das (TV 2)
Cecilie Beck (TV 2)
Årets mandlige nyhedsvært
Lasse Sjørslev (TV 2)
Poul Erik Skammelsen (TV 2)
Kåre Quist (DR)
Mikael Kamber (TV 2)
Kim Bildsøe Lassen (DR)
Årets kvindelige sportsvært
Heidi Frederikke Sigdal (TV 2)
Stine Bjerre Jørgensen (TV 2)
Nadia Filt (TV 2)
Mette Cornelius (SBS Discovery)
Ulla Essendrop (DR)
Årets mandlige sportsvært
Morten Ankerdal (TV 2)
Peter Møller (DR)
Jes Dorph-Petersen (Viasat)
Thomas Kristensen (TV 2)
Dennis Ritter (TV 2)
Årets TV-program
Arvingerne (DR)
Kurs mod fjerne kyster (TV 2)
Badehotellet (TV 2)
Vild med dans (TV 2)
Bonderøven (DR)

Meddelelse eller kommentar?

Forum Kun for abonnenter (bidragydere skal oplyse e-mail-adresse, før de kan indsende bidrag)

Før du kan deltage i dette forum, skal du tilmelde dig. Indtast venligst nedenfor de personlige adgangsoplysninger, du har fået tilsendt. Hvis du ikke allerede har tilmeldt dig, skal du gøre det. tilmeld dig først.

Connexiontilmeldingglemt adgangskode?