Forsiden > News > Tid til de Robert nominerede

Tid til de Robert nominerede

tirsdag 12. januar 2016, af Tom Dissing

Så er det endnu engang blevet tid til at TV og film branchen gør sig klar til Robert.
Og selv om at det ikke kan undre, er det efterhånden ved at være sådan at det er TV serierne og TV i det hele taget der trækker.
Det er her de nye og - potentielt mere provokerende - produktioner bliver realiseret.
Og nu hvor en serie målrette andre end de ældste i “hele familien” er blevet nomineret, er det vist på sin plads at liste de mange TV serier og mennesker der er blevet nomineret til en pris.
Dem der skal være med til festen her den 7. februar har sikkert allerede taget deres fineste tøj på.
Os andre vi må nøjes med at heppe og håbe på at de rigtige vinder.
Her listen over de nominerede:
TV serier
Årets korte TV serie
Ditte og Louise / DR Fiktion, Producer: Piv Bernth, Hovedforfattere: Ditte Hansen & Louise Mieritz, Instr.: Niclas Bendixen
Juleønsket / Cosmo Film, Producere: Rasmus Thorsen, Tomas Hostrup-Larsen & Mogens Hagedorn, Hovedforfatter: Ina Bruhn, Instr.: Carsten Myllerup
Losers United / Made in Valby, Producere: Tanja Paik & Julie Walenciak, Hovedforfattere: Rune Schjøtt-Wieth & Jannik Tai Mosholt, Instr.: Jesper Rofelt
Sjit Happens 3 / Mastiff A/S, Producer: Mia Marie Borup, Hovedforfatter: Thomas Glud, Instr.: Jacob Bitsch & Esben Tønnesen
Tomgang 3 / Falster Inc., Producere: Michael Pedersen & Mick Øgendahl, Hovedforfatter: Mick Øgendahl, Instr.: Rasmus Heide
Årets danske TV serie
Arvingerne II / DR Fiktion, Producer: Karoline Leth, Hovedforfatter: Maya Ilsøe, Instr.: Jesper Christensen
Broen III / Nimbus Film, Producer: Bo Erhardt, Hovedforfatter: Hans Rosenfeldt, Instr.: Henrik Georgsson
Heartless / Fridthjof Film, Producer: Ronnie Fridthjof, Hovedforfatter: Nikolaj Scherfig, Instr.: Kaspar Munk
Norskov / SF Film Production, Producer: Senia Dremstrup, Hovedforfatter: Dunja Gry Jensen, Instr.: Louise Friedberg
Rita sæson 3 / SF Film Production, Producer: Jesper Morthorst, Hovedforfatter: Christian Torpe, Instr.: Lars Kaalund
Årets mandlige hovedrolle - TV serie
Carsten Bjørnlund / Arvingerne II
Claes Quaade / Sjit Happens 3
Claus Riis Østergaard / Norskov
Thomas Levin / Norskov
Thure Lindhardt / Broen III
Årets kvindelige hovedrolle - TV serie
Ditte Hansen / Ditte og Louise
Louise Mieritz / Ditte og Louise
Mille Dinesen / Rita sæson 3
Rosalinde Mynster / Badehotellet sæson 2
Trine Dyrholm / Arvingerne II
Årets mandlige birolle - TV serie
Carsten Bjørnlund / Rita sæson 3
Henrik Birch / Norskov
Jacob Hauberg Lohmann / Norskov
Jesper Christensen / Arvingerne II
Nicolas Bro / Broen III
Årets kvindelige birolle - TV serie
Anne Sofie Espersen / Norskov
Julie Christiansen / Heartless
Lene Maria Christensen / Arvingerne II
Lise Baastrup / Rita sæson 3
Sarah-Sofie Boussnina / Broen III
Publikumsprisen bliver præsenteret af Blockbuster

9. april / Nordisk Film Production, Producere: René Ezra & Tomas Radoor, Instr.: Roni Ezra
Albert / M&M Productions, Producere: Tivi Magnusson, Kim Magnusson, Anders Mastrup, Instr.: Karsten Kiilerich
Backgammon / 42/46 Film & Creative Thinking Films, Producere: Kenneth Skoubølling, Danny Thykær & Frans Lindell, Instr.: Danny Thykær
Bridgend / Blenkov & Schønnemann Pictures, Producer: Michel Schønnemann, Instr.: Jeppe Rønde
Comeback / Toolbox Film, Producer: Morten Kaufmann, Instr.: Natasha Arthy
Dark Samurai / Spearhead Pictures & Space Rocket Nation, Producer: Adriana Filipczuk, Instr.: Sidney Lexy Plaut
Eliten / Eliten Film ApS, Producer: Lina Flint, Instr.: Thomas Daneskov
Emma & Julemanden / Deluca Film, Producere: Morten Rasmussen & David C.H. Østerbøg, Instr.: Søren Frellesen
En chance til / Zentropa Productions 2, Producer: Sisse Graum Jørgensen, Instr.: Susanne Bier
Gudsforladt / Black Frame Cinema I/S, Producer: Michelle Brøndum, Instr.: Kasper Juhl
Guldkysten / Haslund / Dencik Entertainment Aps, Producer: Michael Haslund-Christensen, Instr.: Daniel Dencik
Idealisten / Toolbox Film, Producere: Jonas Frederiksen, Signe Leick Jensen, Ane Mandrup, Instr.: Christina Rosendahl
I dine hænder / Meta Film, Producer: Sara Namer, Instr.: Samanou Acheche Sahlstrøm
Iqbal & den hemmelige opskrift / Miso Film, Producere: Elisabeth Victoria Poulsen, Christian Potalivo & Mikael Olsen, Instr.: Tilde Harkamp
Klovn Forever / Nutmeg Movies ApS, Producer: Jesper Zartov, Instr.: Mikkel Nørgaard
Krigen / Nordisk Film Production, Producere: René Ezra & Tomas Radoor, Instr.: Tobias Lindholm
Lang historie kort / Miso Film, Producere: Caroline Blanco & Christian Potalivo, Instr.: May el-Toukhy
Mennesker bliver spist / Clausen Film & Nordisk Film Production, Producer: Maja Dyekjær, Instr.: Erik Clausen
Mænd og høns / M&M Productions, DCM Productions & Studio Babelsberg, Producere: Kim Magnusson & Tivi Magnusson, Instr.: Anders Thomas Jensen
Nøgle Hus Spejl / Nordisk Film Production, Producere: Tomas Radoor & René Ezra, Instr.: Michael Noer
Rosita / Nordisk Film Production, Producer: Thomas Heinesen, Instr.: Frederikke Aspöck
Skammerens datter / Nepenthe Film, Producere: Nina Lyng & Eva Juel Hammerich, Instr.: Kenneth Kainz
Sommeren ‘92 / Meta Film & PeaPie Films, Producere: Kris Thykier & Meta Louise Foldager, Instr.: Kasper Barfoed
Steppeulven / Nimbus Film, Producer: Lars Bredo Rahbek, Instr.: Ole Christian Madsen
The Man Who Saved The World / Statement Film ApS, Producer: Jakob Staberg, Instr.: Peter Anthony
Under sandet / Nordisk Film Production, Producer: Mikael Rieks, Instr.: Martin Zandvliet
Villads fra Valby / Regner Grasten Film Produktion A/S, Producer: Regner Grasten, Instr.: Frederik Meldal Nørgaard
Spillefilm
Årets danske spillefilm
Idealisten / Toolbox Film, Producere: Jonas Frederiksen, Signe Leick Jensen, Ane Mandrup, Instr.: Christina Rosendahl
Krigen / Nordisk Film Production, Producere: René Ezra & Tomas Radoor, Instr.: Tobias Lindholm
Mænd og høns / M&M Productions, DCM Productions & Studio Babelsberg, Producere: Kim Magnusson & Tivi Magnusson, Instr.: Anders Thomas Jensen
Sommeren ’92 / Meta Film & PeaPie Films, Producere: Kris Thykier & Meta Louise Foldager, Instr.: Kasper Barfoed
Under sandet / Nordisk Film Production, Producer: Mikael Rieks, Instr.: Martin Zandvliet
Årets børne- og ungdomsfilm
Albert / M&M Productions, Producere: Tivi Magnusson, Kim Magnusson, Anders Mastrup, Instr.: Karsten Kiilerich
Bridgend / Blenkov & Schønnemann Pictures, Producer: Michel Schønnemann, Instr.: Jeppe Rønde
Iqbal & den hemmelige opskrift / Miso Film, Producere: Elisabeth Victoria Poulsen, Christian Potalivo & Mikael Olsen, Instr.: Tilde Harkamp
Skammerens datter / Nepenthe Film, Producere: Nina Lyng & Eva Juel Hammerich, Instr.: Kenneth Kainz
Villads fra Valby / Regner Grasten Film Produktion A/S, Producer: Regner Grasten, Instr.: Frederik Meldal Nørgaard
Årets instruktør
Christina Rosendahl / Idealisten
Martin Zandvliet / Under sandet
May el-Toukhy / Lang historie kort
Michael Noer / Nøgle Hus Spejl
Tobias Lindholm / Krigen
Årets originale manuskript
Anders August & Kasper Barfoed / Sommeren ’92
Anders Thomas Jensen / Mænd og høns
Maren Louise Käehne & May el-Toukhy / Lang historie kort
Martin Zandvliet / Under sandet
Tobias Lindholm / Krigen
Årets adapterede manuskript
Anders Thomas Jensen / Skammerens datter
Karsten Kiilerich / Albert
Renée Toft Simonsen / Iqbal & den hemmelige opskrift
Årets mandlige hovedrolle
Mads Mikkelsen / Mænd og høns
Peter Plaugborg / Idealisten
Pilou Asbæk / Krigen
Roland Møller / Under sandet
Ulrich Thomsen / Sommeren ’92
Årets mandlige birolle
Henning Jensen / Sommeren ’92
Louis Hofmann / Under sandet
Mikkel Boe Følsgaard / Sommeren ’92
Mikkel Boe Følsgaard / Under sandet
Nicolas Bro / Mænd og høns
Årets kvindelige birolle
Bodil Jørgensen / Mænd og høns
Charlotte Munck / Krigen
Marijana Jankovic / Lang historie kort
Trine Dyrholm / Lang historie kort
Trine Pallesen / Nøgle Hus Spejl
Årets scenograf
Gitte Malling / Under sandet
Lars Nielsen / Sommeren ’92
Mia Steensgaard / Mænd og høns
Nikolaj Danielsen & M. Wan Sputnick / Idealisten
Waldemar Kalinowski / Skammerens datter
Årets fotograf
Camilla Hjelm Knudsen / Under sandet
Lasse Frank Johannessen / Skammerens datter
Laust Trier Mørk / Idealisten
Magnus Nordenhof Jønck / Bridgend
Magnus Nordenhof Jønck / Krigen
Årets kostumier
Kicki Ilander / Skammerens datter
Louize Nissen / Idealisten
Manon Rasmussen / Mænd og høns
Manon Rasmussen / Steppeulven
Stefanie Bieker / Under sandet
Årets sminkør
Anne Cathrine Sauerberg, Morten Jacobsen & Thomas Foldberg / Mænd og høns
Barbara Kreuzer / Under sandet
Eva von Bahr & Love Larsson / Skammerens datter
Louise Hauberg / Sommeren ’92
Tina Jesenkovic / Steppeulven
Årets klipper
Adam Nielsen / Krigen
Benjamin Binderup & Anders Albjerg Kristiansen / Sommeren ’92
Janus Billeskov Jansen, Olivier Bugge Coutté & Molly Malene Stensgaard / Idealisten
Nicolaj Monberg / Skammerens datter
Per Sandholdt & Molly Malene Stensgaard / Under sandet
Årets sounddesigner
Gugge Garnov / Skammerens datter
Hans Møller / Steppeulven
Morten Green / Krigen
Peter Albrechtsen / Idealisten
Rasmus Winther Jensen / Under sandet
Årets score
Angelo Badalamenti, Johan Carøe & Lasse Martinussen / Guldkysten
Jeppe Kaas / Skammerens datter
Jonas Struck / Idealisten
Kristian Selin Eidnes Andersen / The Man Who Saved The World
Sune Martin / Under sandet
Årets originale sang
’Got Me Good’ - Lynval Golding, Michael Hess & Rasmus Bille Bähnke / Rosita
’Ind i mørket’ - Kim Larsen & Kjukken / Mennesker bliver spist
’Sommersne’ - Kaae & Petersen / Emma & Julemanden
’Svæver over byen’ - Wafande / Iqbal & den hemmelige opskrift
’Remember Me’ - Kwamie Liv & Angelo Badalamenti / Guldkysten
Årets visuelle effekter
Martin Madsen, Thomas Øhlenschlæger & Jacob Bang Clemmensen / Emma & Julemanden
Martin Madsen & Morten Jacobsen / Skammerens datter
Peter Hjorth, Frederik Nord, Alex Hansson, Morten Jacobsen & Thomas Foldberg / Mænd og høns
Thomas Øhlenschlæger / 9. april
Thomas Øhlenschlæger & Bjørg Serup / Krigen
Årets kortfilm: Dokumentar
Home Sweet Home / Good Company Pictures, Producer: Katrine A. Sahlstrøm, Instr.: Katrine Philip
Min far forfra / Den Danske Filmskole, Producer: Nicoline Skotte Jacobsen, Instr.: Nicoline Skotte Jacobsen
Slip mine hænder / Den Danske Filmskole, Producer: Caroline Eyeby, Instr.: Ala’A Mohsen
Øde ø / Den Danske Filmskole, Producer: Jakob Langkjær, Instr.: Lea Hjort
Åbne øjne / Den Danske Filmskole, Producer: Caroline Eybye, Instr.: Olivia Chamby-Rus
Årets dokumentarfilm
Et hjem i verden / Sonntag Pictures, Producer: Sara Stockmann, Instr.: Andreas Kofoed
Massakren i Dvor / Final Cut for Real & Nukleus Film, Producere: Monica Hellström & Anne Köhncke, Instr.: Georg Larsen & Kasper Vedsmand
Naturens Uorden / Moving Documentary, Producere: Sidsel Siersted & Malene Flindt Pedersen, Instr.: Christian Sønderby Jepsen
Something Better to Come / Danish Documentary Production, Producer: Sigrid Jonsson Dyekjær, Instr.: Hanna Polak
The Man Who Saved The World / Statement Film ApS, Producer: Jakob Staberg, Instr.: Peter Anthony

Meddelelse eller kommentar?

Forum Kun for abonnenter (bidragydere skal oplyse e-mail-adresse, før de kan indsende bidrag)

Før du kan deltage i dette forum, skal du tilmelde dig. Indtast venligst nedenfor de personlige adgangsoplysninger, du har fået tilsendt. Hvis du ikke allerede har tilmeldt dig, skal du gøre det. tilmeld dig først.

Connexiontilmeldingglemt adgangskode?